Vali Canalp, yemekte yaptığı konuşmada muhtarlara teşekkür ederek, "Muhtarlık görevi, belediyeler ve İl Özel İdareleri gibi bir mahalli idare birimidir. Aynı zamanda bir devlet birimidir. Muhtarlar, mahalli idaresinin çok daha ötesinde çoğu zaman devlet görevini yürütmekle mükellef alan kişilerdir." dedi.

Yemeğe Vali Yardımcıları Murtaza Ersöz ve Mustafa Caner Culukar, Hasankeyf Kaymakamı Mehmet Ali İmrak, Kozluk Kaymakamı Ekrem Güngör, Sason Kaymakamı Murat Mete ve ilimiz merkez, ilçe ve köylerde görev yapmış eski muhtarlar katıldı.

Vali Canalp, yemekte yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Her türlü kamu hizmetinin ayrı bir güzelliğinin olduğunu ama en kıymetli ve önemli olanın muhtarlık olduğunu ifade etmek isterim. Muhtarlık görevi iki şeyi bünyesinde barındırır: Belediyeler ve İl Özel İdareleri gibi muhtarlık müessesesi de bir mahalli idare birimidir. Mahalli idari birimi olan muhtarlık aynı zamanda bir devlet birimidir. Çünkü muhtarlar, mahalli idaresinin çok daha ötesinde çoğu zaman devlet görevini yürütmekle mükellef alan kişilerdir.

Mustafa Yaşar Milli Bayrağı Göklere Taşıyacak Mustafa Yaşar Milli Bayrağı Göklere Taşıyacak

Muhtarların diğer kamu görevlilerinden bir farkı var; seçimle göreve geldikleri için de belli zamanlarda seçilip görev yapıp, belli dönemlerde de  gerekiyor. Bu da normal ve olması gereken bir şeydir. Sizler belli sürede şerefle, onurla ve gururla bu görevi yerine getirdiniz. Bu görev bittikten sonra da sizlerle beraber nasıl çalıştıysak bundan sonra da yine kalpten ve gönülden çalışmaya devam etmek isteriz. Bu yemek; yapmış olduğunuz kamu görevi ve kamu hizmetinden dolayı bir teşekkürdür yemeğidir. Aynı zamanda da kurmuş olduğumuz diyaloğun da aynı şekilde devam ettirme isteğidir."

Görev Süresi Biten Muhtarları Yemekte Ağırladı2