Babası Ali Kırşan, Batman TPAO’da çalışırken geçirdiği iş kazası nedeniyle malulen emekliye ayrıldıktan sonra açtığı bakkal dükkânıyla geçimini sağladı.

İbrahim Halil Kırşan, 1975 yılında Gercüş Ziya Gökalp İlkokulu’nu, 1978 yılında Gercüş Orta Okulu’nu,  1981 yılında ise Ankara Cumhuriyet Lisesi’ni bitirdi.

1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nü Birincilikle bitirerek Maden Mühendisi unvanını aldı.

Aynı yıl burslu olduğu için MTA Genel Müdürlüğü, Maden Analizleri ve Teknolojisi Dairesi’nde mühendis olarak göreve başladı.

1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisansını tamamlayarak Maden Yüksek Mühendisi oldu.

1993-1995 yılları arasında Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nde Maden Kanunu uygulamaları konusunda çalıştı.

1998 yılında Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde Kamu Yönetimi Lisansüstü Uzmanlık Programı’nı bitirerek Kamu Yönetimi Uzmanı oldu.

1999 yılından 2010 yılına kadar MTA Genel Müdürlüğü’nde Fizibilite Etütleri Daire Başkanı ve MTA Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Kısa bir süre Devlet Bakanlığı danışmanlığını sürdüren Kırşan, aynı zamanda Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’de Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

MTA Genel Müdürlüğü’nde 23 yıl görev yaptıktan sonra 15.01.2010 tarihinde Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı.

26 Kasım 2010 tarihi itibari ile Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

İki görevi 3 sene birlikte yürüten İbrahim Halil Kırşan, 28 Aralık 2012 tarihinde ise Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü Denetim Kurulu Üyeliği görevine atandı.

25.09.2013 tarihinde eski unvanı Tekel olan tta Gayrimenkul A.Ş Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı. Akabinde Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü (ADÜAŞ)  Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı.

'Madencilik Sektöründe Yeniden Yapılanma' adlı kitabını 1999 yılında madencilik sektörünün hizmetine sunan İbrahim Halil Kırşan, yazdığı bu kitaptan dolayı Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı tarafından 2001 yılında 'Teşvik Ödülü' ile onurlandırıldı.

Bilimsel ve mesleki konuda yayınlanmış birçok makalesi bulunan İbrahim Halil Kırşan, üniversitelerde ve çeşitli platformlarda mesleki olarak verdiği birçok konferansın yanı sıra Bilimsel ve Teknik Kongre ile Sempozyumlarda yaptığı çalışmaları bildiri olarak sunmuştur.

İbrahim Halil Kırşan, Enerji ve madencilik konularında uzman olduğu için birçok televizyon kanalında programlara yorumcu olarak katılmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan İbrahim Halil Kırşan, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta iken özel sektörden aldığı teklif üzerine kamudaki görevinden 2016 yılında kendi isteğiyle emekli olarak özel sektöre geçti. Akabinde ÇİFTAY İnşaat ve Taahhüt Tic. A.Ş Enerji ve Maden Grubu Başkanı görevini üstlendi.

Kırşan, Çiftay Danışma Kurulu Üyeliğinden sonra Çiftay İcra Kurulu Başkanlığına getirildi.

İbrahim Halil Kırşan halen, ÇİFTAY İcra Kurulu Başkanı, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) Üyesi, TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı ile Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Memleketi Batman’la bağını hiçbir şekilde koparmayan İbrahim Halil Kırşan, hemşerilerine yardımcı olmaktan ve hemşerileriyle zaman geçirmekten ayrı bir zevk almakta ve tam bir Batman sevdalısı olarak başkent Ankara’da yaşamını sürdürmektedir.