Yerel Basının Ekonomik Mücadelesi

Hükümetin uyguladığı tasarruf tedbirleri doğrultusunda, devlet kurumlarının yerel gazetelere olan aboneliklerinin iptal edilmesi kararı, yerel basın camiasında tepkilere yol açıyor. Bu duruma dikkat çeken HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, yerel basının son yıllarda ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Şahin'in Açıklamaları

Batman'da Evde Çıkan Yangın Söndürüldü Batman'da Evde Çıkan Yangın Söndürüldü

"Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tasarruf tedbirleri, yerel basına büyük bir darbe vurmuştur. Kurumların bu karar doğrultusunda aboneliklerini iptal etmeleri, ekonomik olarak zor günler geçiren yerel basını çalışamaz duruma getirmiştir. Hükümetin bu kararı acilen gözden geçirerek yerel basını bu kapsamdan muaf tutmasını bekliyoruz," diye konuşan Şahin, yerel basının toplumun önemli bir sesi olduğunu vurguladı.

Yerel Basının Rolü ve Destek İhtiyacı

Yerel basının toplumun gözü, kulağı ve dili olduğunu ifade eden Şahin, şunları ekledi: "Toplumun ve halkın güçlü sesi olan yerel basının ayakta kalabilmesi için desteklenmesi gerekirken, tasarruf tedbirleri kapsamına alınması kabul edilemez. Hükümetin ve ilgili kurumların bu kararı yeniden değerlendirmesini ve yerel basına destek olmasını talep ediyoruz. HÜDA PAR olarak, yerel basınımıza olan desteğimiz devam edecektir. Tüm vatandaşları da yerel basına destek olmaya davet ediyoruz."