Akademinin ilk "Ustalık Sınıfı" buluşması, Ahmet Güneştekin Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Bu etkinlikte Türk sinemasının önde gelen isimlerinden yönetmen Derviş Zaim, konuk olarak katıldı ve sinema eleştirmeni Suat Köçer moderatörlüğünde söyleşi gerçekleştirildi. Batman Belediyesi Başkan Yardımcısı Metin Gürbüz, Batman Sinema Akademisi kursiyerleri ve vatandaşlar da etkinliğe katıldı.

Batman'da 400 Arıcıya 4 bin Kovan Dağıtıldı Batman'da 400 Arıcıya 4 bin Kovan Dağıtıldı

Genç yönetmenlere engellerle mücadele etme çağrısı yapan Derviş Zaim, ilk filmi olan "Tabutta Rövaşata"nın çekim sürecinden örnekler vererek şunları dile getirdi: "Elinizde yeterli bütçe olmayabilir ama azimle hareket ederek film yapabilirsiniz. Tabutta Rövaşata bu şekilde çekildi. 1996 yılında annemden aldığım emekli ikramiyesiyle film çektim. Ekip çok küçük olabilir ama hareket kabiliyetiniz daha fazladır. Bu gücü kullanarak film yapabilirsiniz."

Yönetmenlik mesleğinin sadece teknolojiyle ilgili olmadığını vurgulayan Zaim, kamera fetişizmine dikkat çekerek şunları ekledi: "Mürekkep yalamak, yani deneyim ve bilgi edinmek, sadece kamera sahibi olmakla değil, çok kitap okumak ve film izlemekle ilgilidir. Yönetmenin içsel dünyasını anlamak, estetik ve etik değerleri kurmak son derece önemlidir. Bu süreç zordur çünkü hayat size engeller çıkaracak, yanılacaksınız ve tekrar deneyerek öğreneceksiniz."

Zaim, Batman'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, genç yönetmenlere tavsiyelerde bulunmaya devam etti. Program, katılımcıların sorularıyla sona erdi.